Peníze, ceny

Peněžní jednotkou, tedy platidlem na Srí Lance, jsou srílanské rupie (SLR, kód LKR). Jednotka srílanské rupie je cent. 1 srílanská rupie má 100 centů. 110,6 LKR odpovídá zhruba jednomu americkému dolaru. Pro našince je důležitější srovnání s korunami, to pak 100 LKR vyjde zhruba na 17,79 Kč. Pro bližší informace je třeba se řídit aktuálním kurzem této měny. Cizí měna se na Srí Lance nepoužívá, tedy alespoň oficiálně.

Popravdě byste žádnou cizí měnu ani nemuseli potřebovat. Srílanské rupie jdou směnit bez problémů za americké dolary, popřípadě za eura, a to jak v hotovosti, tak v cestovních šecích. Nehledě k tomu, že ve větších obchodech a hotelích jde platit pomocí platebních karet. Výhodnější jsou kreditní karty embosované. Další možností je využití sítě bankomatů, které naleznete v každém větším městě. Otevírací doby bank jsou rozdílně a hlavně jsou otevřené pouze ve všední dny. Co se týče cen v restauracích, pak musíme konstatovat, že lepší hotely připravují i evropskou stravu (od 250 rupií výše). Na ostrově lze také během celého roku nakupovat různé druhy tropického ovoce: ananas, papája, banány apod.  A pozor, v restauracích a hotelích jsou k ceně účtovány daně ve výši 20%. Další otázka vyvstane u spropitného. Pokud je v ceně zahrnut poplatek za servis, tak není třeba spropitné dávat, jeli tomu opačně, tak se dává spropitné zhruba ve výši deseti procent z ceny poskytovaných služeb.

Pokud patříte k těm, kteří jsou zvyklí dovézt domů z dovolené nějaké ty dárečky, tak byste měli vědět, že mezi vyhledávané suvenýry patří zejména ručně malované a vyřezávané masky. Tyto masky, které můžete vidět na trhu, představují 18 obličejů. Jejich úkolem je zahnat různé nemoci. Většina masek je vyrobena z lehkého balzového dřeva, které  místní nazývají „kaduru" a které se před vyřezáváním vysušuje vypálením. Nakonec se maska natírá směsí oleje a smoly. Základní barvou je žlutá, další barvy se používají dle fantazie a nálady.

Neméně známe jsou také mosazné konvice. Dále jsou to výrobky z rákosu, slamáky, drahokamy. Dalším obchodním artiklem je batikované oblečení. Mezi další suvenýry, které si můžete přivézt z ostrova Srí Lanka patří výrobky z bambusu, z mušlí, z kokosových výhonků, keramika a předměty vyrobené ze želvoviny a slonoviny.

Vyhlášený je samozřejmě po celém světě proslavený ceylonský čaj, kterého na tržištích najdete obrovskou spoustu.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist