Doprava

Místní doprava nabízí několik možností, jak se přemístit na různé destinace ležící na ostrově. Nejrychlejší dopravou je samozřejmě doprava letecká, ta ovšem funguje na Srí Lance jen mezi městy Jadrnou a Colombem.

Na dobré úrovni je doprava vlaková. Vlaky bývají sice často plné lidí, ale jízda jimi je o něco málo pohodlnější, než jízda autobusy. Při cestování vlakem je asi nejvýhodnější dostat se rychlíkem do Colomba a odtud poté ostatními spoji do vámi zvolených míst.  Nejvytíženější a nejdůležitější jsou cesty z hlavního města směrem na západní pobřeží do Aluthgamy, Hikkaduwy nebo Galle. Dále jsou to cesty východním směrem do Badully přes Nanu Oya, Haputale či Kandy nebo cesta směrem na sever do Anurádhapuru.

Ve vlaku jsou na Srí Lance rozlišeny tři cestovní třídy. Nejluxusnější třídou je stejně jako u nás třída první. Lidé jedoucí těmito vozy si užívají komfortu, který skýtá poloprázdné a zejména klimatizované vozy. Druhá třída je využívána méně, rozdíl mezi ni a třetí tkví snad jenom v pohodlí polstrovaných sedaček. Třetí třídou jezdí sice nejvíce lidí, jelikož je pochopitelně nejlevnější, nicméně vagóny jsou velmi často přeplněné a sedačky také zrovna nepatří k nejpohodlnějším. Pro meziměstské spoje je možno si zajistit rezervaci. Pro vyhlídkové vlaky se rezervace stala nutností.

Autobusové společnosti na Srí Lance jsou buďto v soukromých rukou, a nebo jsou částečně privatizované (CTB- Central Transport Board). To znamená, že stát v nich má určitý podíl. Na dopravu pomocí autobusů potřebujete velmi silné nervy, poněvadž vozy bývají velmi často přeplněné k prasknutí. Nemluvě o tom, že sednout si v autobuse je téměř nemožné. Co se týká kvality vozů, které jezdí po dálkových trasách, pak lze konstatovat, že se liší spoj od spoje. Některé autobusy jsou nové, klimatizované, jiné zase takřka v dezolátním stavu. Ceny jízdenek má Srí Lanka poměrně příznivé. Nevýhodou je velmi malý zavazadlový prostor.

Stále více turistů využívá možnosti půjčit si vlastní automobil a nebo motocykl. Ceny jsou stejně jako u vlakové a autobusové přepravy poměrně příznivé. Když si půjčíte některý z dopravních prostředků, je třeba nahlásit číslo pasu, mnohdy jako zástavu odevzdat i letenku a samozřejmě zaplatit zálohu, jejíž výši stanoví provozovatel půjčovny. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 52 km/h, mimo obec potom 72 km/h. Jezdí se vlevo, provoz je relativně bezpečný. Velmi rozšířená a oblíbená je na Srí Lance i cyklistika. Je dobré dovézt si vlastní kolo, ta v půjčovnách kvalitativně za moc nestojí.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist