Historie

První zmínky o Srí Lance jsou z období, kdy na tomto území žili první osadníci, jimiž byli nomádští Veddové. Toto období datujeme zhruba do 5. století před naším letopočtem. Ve 4 století před naším letopočtem vznikla řada Sinhálských království. Prvním hlavním městem byla tehdy Anuradhapura. Okolo roku 600 před naším letopočtem dobyli ostrov Sinhálci a ve střední a východní části ostrova vytvořili velmi vyspělou kvetoucí civilizaci.

Buddhismus zavedl na Srí Lanku Mahinda, syn indického císaře Ashoky ve třetím století před naším letopočtem.  Sinhálci ovládali území až do roku 1200 našeho letopočtu. Po roce 1200 mezi sebou začali soupeřit hinduistické a buddhistické skupiny na ostrově. Díky náboženskému sporu vznikla na severu země početná enkláva Tamilů. Těchto náboženských rozporů a soupeření využili Portugalci, kteří připluli na Srí Lanku a konkrétně do Colomba roku 1550. Důležitý byl zejména fakt, že se Portugalcům podařilo získat monopol na obchodování s kořením. V 17, století převzali vládu nad obchodem na ostrově, a tím i nad Srí Lankou samotnou Holanďané, Ti s vydatnou pomocí Sinhálského království v Kandy vypudili Portugalce ze země.  V roce 1796 dorazili ke břehům Srí Lanky Britové, kterým se podařilo svrchovanost Kandy definitivně zlomit a v roce 1815 vládu nad ostrovem převzala právě tato velká evropská mocnost. Britové začali postupně na ostrově hospodařit. Projevovalo se to zejména tím, že se začaly stavět skořicové, kokosové, nebo čajovníkové plantáže. Na těchto plantážích pracovali zejména Tamilové, kteří zde byli přivlečeni z jižní Indie.

Národním jazykem byla ustanovena logicky angličtina. Nezávislost získala Srí Lanka (tehdy ještě figuroval v záznamech název Ceylon) až v roce 1948. Své definitivní a nynější jméno Srí Lanka získala roku 1972. Mezi Sinhálskou většinou a Tamilskými separatisty (tito byli známí zejména pod názvem Tamilští tygři)  však panovalo velké nepřátelství a nenávist. Všechno vyvrcholilo v osmdesátých letech etnickou válkou mezi těmito znesvářenými národy.

Tyto otevřené boje si vyžádali velké množství obětí na životech a na hmotných majetcích. Boje a konflikty bohužel přetrvávají dodnes, když už v poněkud menší míře. Boje se definitivně podařilo zastavit až v roce 2002. V tomto roce byla podepsána dohoda o příměří.

Srí Lanka je nyní demokratická socialistická republika s lingvisticky a nábožensky pestrou společností, tedy zemí, kam se můžete zcela bezpečně vydat, vyberte si třeba z nabídky některé německé cestovní kanceláře, zcela určitě pak budete spokojeni.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist