Obyvatelstvo

Počet všech obyvatel Srí Lanky činí 20,2 mil. Podle sčítaní lidu, které proběhlo v roce 1981 měla Srí Lanka 14,8 mil obyvatel. Je tedy zhruba 52. zemí na světě z hlediska počtu obyvatel. Co se hustoty obyvatel týče,  pak hustota osídlení v roce 2005 činila 307 obyvatel na kilometr čtvereční, z toho 70 % obyvatel žije v jihozápadní části ostrova, zbylých 22 % se nachází ve městech.V hlavním městě Colombu žije kolem 10 % obyvatel, tedy 2,2 milionu.

Druhým největším městem je Kandy. Zde má svůj domov zhruba 112 000 obyvatel. Dalším velkým městem je Galle, zde žije 91 000 obyvatel.

Průměrný věk obyvatel žijících na Srí Lance je v současné době 30 let. Když zmíníme průměrnou délku života místních, pak zjistíme, že muži se dožívají zhruba sedmdesáti let, ženy pětasedmdesáti. Velmi smutným konstatováním zůstává fakt, že po zásahu Tsunami v roce 2004 zahynulo téměř 30 000 obyvatel a přes milion jich zůstalo bez střechy nad hlavou. Dalším důležitým faktorem, který snižuje počet obyvatel, jsou občanské nepokoje, díky nimž od roku 1983 emigroval minimálně jeden milión lidí.

Co se týče národnostního složení obyvatel, pak Srí Lanka tvoří velmi pestrou mozaiku různých etnik.

Etnikum indoevropského původu- Sinhálci, tvoří 74 % obyvatel. Z dalších etnik tvoří zhruba 12, 5 %  Támilové, indičtí Támilové zhruba 5,5 %. Támilové jsou neblaze proslulí i díky ozbrojené separatistické skupině Támilští tygři, které byla jedním z účastníků konfliktu, který nebyl dodnes úplně vyřešen.  Na Srí Lance žijí dále také muslimové, Sinhálci, ale i Arabové a také různé křesťanské komunity. Z hlediska jazykového lze konstatovat, že oficiálním a národním jazykem je sinhálština (sinhala) . Mluví jí téměř 74% obyvatel. Přes 18% obyvatel mluví tamilštinou. Hojně užívaným jazykem je samozřejmě i angličtina, kterou se člověk bez problémů domluví na úřadech, v bankách a mnohdy i v obchodech.

V náboženském složení obyvatel Srí Lanky tvoří téměř 69% vyznavači budhismu. Dalším rozšířeným náboženstvím je islám (7,6 %), hinduismus (7,1 %). Ke křesťanství se hlásí zhruba 6,2 % obyvatel Srí Lanky.

Školství je na velmi dobré úrovni, důkazem toho budiž skutečnost, že gramotnost populace je velmi vysoká, přes 92 %. Srí Lanka je nejvíce vzdělanou zemí v jižní Asii. Vyučuje se zejména v sinhálštině, tamilštině, ale také v angličtině.

Podíl ekonomicky činného obyvatelstva činil v roce 2005 40,4 %. Nezaměstnanost se pohybuje okolo 9%. Z průmyslová odvětví zde nalezneme zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl. Významné je také zemědělství.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist