Očkování, zdravotnictví

Úvodem je třeba říci, že žádná očkování nejsou před cestou na Srí Lanku povinná. Je jich však několik, která lze důrazně doporučit. Většina z očkování, která se rozhodnete podstoupit, se vám bude hodit i doma. Očkování nenechávejte na poslední chvíli, proto je ideální pro zájezd Srí Lanka last minute se nechat očkovat co nejdříve. Je dobré, když k lékaři nebo na speciální centra, kde očkování lze získat, půjdete dva nebo tři měsíce před zahájením cesty do této lokality. Doporučovaná očkování jsou zejména tato: očkování proti tyfu (platí tři roky), dále očkování proti meningitidě (platí taktéž tři roky), očkování proti tetanu (platné deset let), očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A (lze jej prodloužit až na patnáct let a očkování proti hepatitidě typu B (lze prodloužit až do konce života).

Je třeba brát v potaz, že Srí Lanka je malarickou oblastí. Tuto nemoc nelze brát na lehkou váhu. Běžně se předepisují léky, jejichž účinnost není vždy stoprocentní a mohou mít i některé vedlejší účinky. Proto je potřeba se důkladně poradit se svým ošetřujícím lékařem. Na malárii také existují některá homeopatika. Záleží na vás, do jaké míry jim věříte. Jejich cena je oproti cenám standardních léku na malárii mizivá. Co se však týče účinnosti, těžko říct.

V každém případě se nedoporučuje  komáry jakkoli dráždit parfémy a parfémovanými deodoranty. Naopak je vhodné používat repelent, elektrický odpuzovač komárů, místní spirálu proti komárům. Moskytiéra je většinou součástí pokojů. Případné štípance od hmyzu dobře mizí po potření, které zajistíte místními mastmi (např. Cetrimide, Crotamiton, Malathion  a dalšími)

Malé upozornění pro ženy. Pokud jste těhotné a nebo plánujete otěhotnět, upozorněte na to lékaře. Léky na malárii mají vliv na plod a mohlo by dojít ke zbytečným komplikacím, takže si i v případě, že plánujete last minute zájezdy vše předem zajistěte. Dále je třeba počítat s případnými žaludečními problémy. Zejména poté, co přejdete ze stravy, na kterou jste zvyklí, na stravu zdejší. Plná aklimatizace vyžaduje zhruba dva týdny. Důležité je pít dostatečné množství tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. Před sluncem se chraňte pokrývkou hlavy, kterou byste neměli odkládat při pohybu v otevřené krajině, kde hodně pálí slunce. Používejte také opalovací krémy, které disponují vysokým stupněm ochranného faktoru.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist