Počasí

Srí Lanka je tropická země. Podnebí je tedy typicky monzunové. Monzun na tomto území vane od května až do října a přináší zde velmi vydatné deště. Přichází však i určité období, ve kterých se letní monzun téměř vůbec nevyskytuje. Toto období se vyznačuje velkým suchem, což zapříčiňuje výrazný nedostatek vody. Zdejší klima je velmi příznivé pro bujný růst rostlin. V dávných dobách toho využívali hlavně místní osadníci, jež  pěstovali nejrůznější rostliny na rozlehlých plantážích.

Pro představu, suchý severozápad a jihovýchod pobřeží obdrží nejmenší část deště - 600 až 1200 mm za rok. Pro místní podnebí je charakteristické střídání se období dešťů a sucha. Na každou z částí ostrova přichází tato období v různou dobu. Ve východní části ostrova padá déšť od září do ledna. Na jihozápadě prší od května do srpna. Přichází zde několik takzvaných mezimonzunových období. Nicméně toto pravidlo nemusí platit vždycky. Lehce se může stát, že bude pršet v období, kdy to zrovna nečekáte, respektive, kdy by nemělo. A naopak, bude svítit sluníčko v období, kdy by mělo pršet.

To nejlepší počasí, se kterým se můžete na Srí Lance setkat, přichází obvykle v prosinci a trvá do března. Toto doba je také vymezena jako oficiální turistická sezóna, kdy se vybírá nejlépe last minute dovolená. V tomto zmiňovaném období zde však přijíždí největší spousty turistů a tím pádem jdou samozřejmě nahoru i ceny veškerých dostupných služeb a pobytů samotných.
Co se teploty týče, teplotní rozdíly na různých místech ostrova jsou znatelné.

V nižších polohách je klima typicky tropické s průměrnými teplotami okolo 27 stupňů Celsia (například v hlavním město Colombu).Ve vyšších polohách se logicky můžeme setkat s nižšími teplotami. Průměrné teploty vyšplhají na 16 stupňů Celsia (například ve výše položené obci Nuwara Eliya). Nadmořská výška Nuwara Eliya činí 1890 metrů nad mořem. V horských oblastech klesají teploty přes noc  i pod 10ºC, což už lze za poměrně nízkou teplotu, alespoň na místní poměry.Ve výšce okolo 200 metrů nad mořem dosahují průměrné teploty hodnot okolo 16 stupňů Celsia. V přímořských oblastech se naopak teplota pohybuje zhruba mezi 25 a 33º stupni Celsia.

Zmíníme li se o teplotě moře, pak vězte, že teplota moře činí příjemných 27 stupňů Celsia. Pro ty, kteří se však chtějí mořem spíše osvěžit, doporučujeme vytipovat si dobu pro své last minute zájezdy, kdy moře nedosahuje takovýchto vysokých teplota nebo zvolit jinou destinaci.

V nížinách je vlhkost zhruba kolem 75 procentní vlhkost.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist