Praktické informace

První důležitou informací je změna časového pásma.  Oproti České republice má Srí Lanka v zimě o 4,5 hodiny více a v létě o 3,5 hodiny více. Místní obyvatelé jsou velmi citliví, co se týká oblékání. Obecně platí zásada, že s oblečením, které nosíte na pláži a nebo na výletě, těžko uspějete v některém z chrámů či klášterů.

Pokud se vám podaří seznámit se s některými místními obyvateli a pozvou vás na návštěvu, nezapomeňte v některém z místních obchůdků koupit malý dárek. Skutečnost, že své hostitele podarujete nějakou drobností, patří neodmyslitelně k místní etiketě. Stačí opravdová drobnost, krabička sušenek a nebo čaj. Tomu, že vaši hostitelé neotevřou dárek před vašima očima, se nemůžete divit, jelikož se to ve zdejších končinách považuje za vrcholně neslušné. Stejně jako v Indii, tak i na Srí Lance platí, že ke všem důležitým činnostem je potřeba používat pravou ruku. Jedná se například o situaci, kdy přijímáte v restauraci účet k zaplacení. Levá ruka je v místních končinách považována za nečistou.

Při fotografování zásadně nepózujte před sochami, které jsou umístěny před chrámy. Toto místo se považuje za diskrétní zónu. Jinak je slušností se před fotografováním místních obyvatel zeptat na jejich svolení. Na některých místech můžete být požádáni o menší poplatek za pořízení fotografií. Někde se fotografovat nedoporučuje vůbec. Tak například v oblastech, kde sídlí armáda, na letištích, v přístavech a na některých dalších veřejných místech.

Další důležité upozornění se týká elektrického proudu. Na Srí Lance je běžně používána elektrická síť o napětí 240 voltů.

Pokud si s sebou vezete některé drahé zařízení, které ke svému chodu potřebuje elektrický proud, tak vám nezbude, než si zakoupit adapter. Ten je ovšem k dostání v každém místním obchodě s elektronikou.

Co se týká pitného režimu, pak bezpečné jsou zde pouze nápoje v uzavřených lahvích (vždy je třeba zkontrolovat uzávěr). Ke koupi jsou zde samozřejmě nápoje typu Fanta, Sprite, Coca cola a podobně. Nedoporučuje se však nechat si přidat do nápoje led, neboť nikdy není jisté, z jaké vody byl vyroben, nejednalo-li se o vodu užitkovou. Alkohol je poměrně snadno k dostání. Milovníci kávy si asi nepřijdou na své, jelikož její pití nepatří k místním zvyklostem a její kvalita tomu odpovídá. Co se cestování týče a zejména pěší chůze, tak silnice jsou zde velmi tvrdé.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist