Vízum, vstupní formality

K tomu, abyste mohli vycestovat na Srí Lanku, potřebujete nutně cestovní pas, jehož doba platnosti alespoň o dva měsíce přesahuje platnost žádaného srílanského víza. Turistům z České republiky je vízum uděleno v momentě příletu na Srí Lanku. Toto vízum vám bude vydáno zdarma. K tomu, abyste ho získali, je nutné prokázat některé náležitosti, týkající se vašeho pobytu. Bude po vás požadován doklad o rezervaci některého z hotelů a dále je u sebe nutné mít dostatečnou finanční hotovost, popřípadě šeky v minimální výši 30 amerických dolarů na osobu na den pobytu. Vízum vám zpravidla vydají místní úřednici na 30 dnů k jednomu vstupu. Pakliže ale cestujete na Srí Lanku za jiným účelem, než je právě zmiňovaná turistika, je nezbytné zažádat o vízum na velvyslanectví, které má Srí Lanka ve Vídni.  Pokud budete chtít vízum prodloužit po předchozí registraci, musíte se obrátit na srílanský imigrační úřad (Department of immigration and Emmigration). K tomu, aby vám vízum bylo prodlouženo, se zpravidla musíte prokázat účty útraty 30 USD na den.

V současné době je možné dopravit se na Srí Lanku pouze letecky. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card. Vstup do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán. Nicméně současná situace související s uklidněním a ustáním bojů, umožnila otevření těchto oblastí. Vstup na tato místa hlídá a kontroluje místní policie ve spolupráci s armádou. Dovoz a vývoz cizí měny přesahující částku 5 000 amerických dolarů je třeba nahlásit při celním odbavení. Vyvézt ze Srí Lanky je povoleno maximálně 250 srílanských rupií. Bez toho, aniž by člověk zaplatil clo, může dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby. Ty mohou zahrnovat 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku. Dále pak 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Je možno dovézt také lecjaký dárek či suvenýr, jehož hodnota však nesmí přesáhnout 1000 srílanských rupií.

Naopak ze Srí Lanky si můžete vyvézt maximálně 250 srílanských rupií v hotovosti. Dále 3 kilogramy čaje a samozřejmě nějaké ty suvenýry, tedy zboží zakoupené pro osobní potřebu. Ještě než nasednete do letadla, zaplatíte letištní poplatek 500 srílanských rupíí. Tomu se však můžete vyhnout za předpokladu, máte-li tento poplatek zahrnut již v ceně letenky, což Vám kupříkladu zajistí německé cestovní kanceláře.

Všichni cestující jsou při příletu i doletu povinni ukázat, že u sebe nemají žádné drahé kovy, zbraně, narkotika či jiné zboží ryze obchodní povahy.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.41 CZK

USDUSD = 21.9 CZK

LKRLKR = 0.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist